Bioplynka Ve Větřkovicích ?

Napsal JarSo (») 15. 4. 2012 v kategorii Stop bioplynce, přečteno: 5056×
clan-reg.jpg

Bioplynka ve Větřkovicích ?

V rozhovoru otištěném 27.3.2012 v opavském a hlučínském Regionu se starosta Větřkovic vyjadřuje,že „bioplynka je dobrá věc“. Je to skutečně dobrá věc, ale bohužel jen pro někoho. Je dobrá především pro jejího majitele jako zdroj příjmu, na úkor ostatních občanů. Je dobrá  pro firmy,které se podílí na její výstavbě i pro dodavatelé předražených zahraničních technologii. Je dobrá i pro některé úředníky, které tyto firmy podplácejí odměnou za prosazování výstavby BPS navzdory názoru veřejnosti.

BPS není dobrá pro daňového poplatníka, protože musí sponzorovat její výstavbu v řádech desítek milionů korun. V době kdy stát utahuje opasky všem občanům, štědře dotuje výstavbu „bio“ zdrojů elektřiny, které má nadbytek a prodává ji v zahraničí pod výrobní cenou.

Další dotace je majitelům BPS poskytována přes výkupní cenu, která je ze standardních 1,345 Kč/kWh navýšena u bioplynových stanic na 4,580 Kč/kWh. Roční dotace na provoz BPS o velikosti té větřkovské, činí přes 13 000000 Kč. Ta je pokryta z kapes nás spotřebitelů zvýšením ceny elektřiny. Pokud PSČR přehlasuje veto presidenta a BPS budou moci dotovaný biometan dodávat do plynárenské soustavy, dojde i k navýšení ceny zemního plynu.

               Vlastníci půdy, pronajímající půdu subjektu provozujícímu BPS jsou dalšími v pořadí poškozených. Přes všechny proklamace zůstává hlavním palivem BPS kukuřice, jejíž pěstování má výrazné erozní dopady. Rostlinné zbytky a chlévská mrva, místo zaorání a obohacení půdy humusem skončí, v BPS. Digestát, odpad z BPS, který jejich provozovatelé  prezentují jako „kvalitní hnojivo“ není vůbec hnojivem  organickým, které půda tolik potřebuje, natož hnojivem kvalitním.  Výživná hodnota digestátu je daleko pod výživnou hodnotou vstupních surovin BPS. Je známo, že na pozemcích užívaných ZOD došlo v důsledku intenzivního velkoplošného obdělávání a neřešené erozní činnosti ke značné degradaci půdy, jež má sníženou schopnost zadržovat vodu, hnojiva atd. Proto bylo k.ú. Větřkovice na základě rozboru povrchových i podzemních vod zařazeno podle nařízení vlády č.103/2003 sb. mezi zranitelné oblasti. BPS  přinese v tomto ohledu jen další zhoršení stavu. Digestát rozvážený po polích a loukách, znamená také konec výskytu drobné zvěře v takovéto lokalitě.

Všichni občané Větřkovic pocítí na místní, úzké komunikaci zvýšený pohyb těžkých dopravních prostředků vyvážejících tisíce tun digestátu a s tím spojený zápach, hluk, bláto a prach. Vzhledem k morfologii území, Větřkovice leží v údolí ohraničeném ze všech stran,lze očekávat zápach trvající delší dobu, k čemuž dochází i v současnosti když ZOD manipuluje s chlévskou mrvou. Samozřejmě vzhledem k mnohým negativním zkušenostem s provozem BPS není daná lokalita atraktivní k bydlení a dochází v ní k poklesu cen nemovitostí. Není tedy pravdou, jak tvrdí pan starosta, že Větřkovští  s BPS nepocítí žádné maléry.

Zavádějící je také tvrzení, že v souvislosti s BPS bude vytvořeno několik pracovních míst.  Pro obsluhu BPS se počítá s jedním přepočteným pracovníkem, ale v praxi bývá obsluha přidělena stávajícím pracovníkům v živočišné výrobě. Na přípravu senáži a siláží pro BPS, dle normované spotřeby lidské práce je potřeba také jeden pracovník, což je méně než když se na půdě vyčleněné pro BPS pěstují plodiny k potravinářskému využití. Pokud připustíme, že by i došlo k navýšení v ZOD o dvě pracovní místa bude každé dotováno částkou přes 6,5 miliónu Kč ročně. Kolik by asi vytvořil nových pracovních míst kterýkoli z větřkovských živnostníků pokud by dostával ročně dotaci 13 mil. Kč?

 Úvaha o vytápění obecních budov odpadním teplem z BPS je ekonomicky nereálná, z důvodu vysokých finančních nákladu na výstavbu přípojky, při současně krátké životnosti BPS.  

V současné době je v průměru k provozu jedné BPS na biomasu potřeba cca 400 ha zemědělské půdy. Účinnost BPS s kogenerační jednotkou se pohybuje na hranici 38%.

To znamená, že ze zmíněných 400 ha je využito pouze 152 ha a 248 ha připadne na ztráty, což je nesmyslné plýtvání přírodními zdroji, jenž vyvolává tlak na růst cen potravin. Pokud vezmeme v úvahu všechny další negativní dopady na půdu a životní prostředí, vysokou náročnost na spotřebu vody, pohonných hmot a hnojiv vyráběných z ropy je poněkud pokrytecké označovat BPS jako bio zdroj energie.

            Pan starosta si myslí že větřkovští občané nebudou proti výstavbě BPS, jelikož jsou rozumní. Osobně se necítím rozumnější než občané v té většině obcí na Opavsku i jinde, kde stavbu BPS odmítli. Dokonce ve světle všech informací o BPS je považuji za odpovědné a moudré, což je jakási vyšší forma rozumnosti. Proto by jistě bylo rozumné nechat i větřkovské občany se svobodně vyjádřit, nejlépe v referendu, a ne myslet za ně.

 

Jaromír Šolaster

místopředseda SVP ČR

Větřkovice

Denik-bioplyn0001  <<< klik na článek ( opavský hlučinský deník-zkrácená verze 16.4.2012)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a jedenáct